kiedy szef może cię odsunąć od obowiązków

Każdy pracownik jest zobowiązany do sumiennego wykonywania zleconych mu obowiązków. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy to pracodawca ma prawo do tego, aby odsunąć swojego pracownika od wykonywania pewnych czynności. Niekiedy może to nawet skończyć się dyscyplinarnym zwolnieniem. Taka możliwość występuje również w przedsiębiorstwach z województwa warmińsko-mazurskiego.

Kiedy pracodawca ma prawo odsunąć pracownika od jego obowiązków?

Pierwszym i bardzo ważnym powodem może być nie posiadanie aktualnych i ważnych badań lekarskich. W niektórych zawodach, takich jak na przykład praca przy artykułach spożywczych, takie badania są obowiązkowe. Każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę musi wykonywać okresowe badania. W niektórych przypadkach lekarz może ocenić, że pracownik nie jest zdolny do pełnienia dotychczasowych zadań. W takiej sytuacji, najczęściej przełożony przenosi pracownika na inne stanowisko, które jest dla niego bardziej bezpieczne.

Kiedy pracownik jest pod wpływem alkoholu – szef powinien odsunąć go od wykonywania obowiązków. Niezależnie od tego jaki charakter ma praca, którą ten wykonuje. Taka sytuacja stwarza zagrożenie nie tylko dla tego konkretnego pracownika, ale również wszystkich osób wokół. Szef może odesłać delikwenta do domu, a nawet na izbę wytrzeźwień. Natomiast kiedy ktoś jest odurzony substancjami narkotycznymi, pracodawca może go natychmiastowo zwolnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *