praca województwie warmińsko-mazurskie

Pasłęk to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, stanowiące siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Pasłęk. Położony jest na północnym skraju Pojezierza Iławskiego, a przez miasto przepływa rzeka Wąska uchodząca do jeziora Druzno. Według danych statystycznych z 30 czerwca 2013 roku miasto liczyło 12 448 mieszkańców.

Gospodarka miasta Pasłęk nie jest bardzo urozmaicona. Miasto utrzymuje się głównie dzięki rolnictwu i przemysłowi lekkiemu. Na jego terenie funkcjonuje duża mleczarnia produkująca wyroby nabiałowe na całą Polskę północną, młyn oraz suszarnia zboża – firmy funkcjonujące w oparciu o lokalne rolnictwo. Większość osób pracujących na terenie Pasłęka związanych jest z branżą usługową, głównie handlem hurtowym i detalicznym, praca Pasłęk. Znajdujące się na terenie miasta i gminy zakłady pracy to przedsiębiorstwa małe i średnie – nie występują tam żadne zakłady pracy zatrudniające powyżej 250 pracowników. W 2012 roku na terenie gminy zarejestrowanych było 1311 podmiotów gospodarczych. Wśród nich 76 reprezentowało sektor rolniczy, 148 funkcjonowało w branży przemysłowej, a 140 to firmy z sektora budowlanego.

Mała różnorodność gospodarcza miasta i gminy wpływa na lokalny rynek pracy, który niestety nie jest chłonny. Wiele osób bezskutecznie poszukuje pracy i próbuje nie zniechęcać się wysokiemu bezrobociu. W 2012 roku stopa bezrobocia w gminie wynosiła 16,2%.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *